Папа Беноа ХVI призовава католическите свещеници да използват всички възможности на Интернет. Не да се отдават на удоволствието на тяхната употреба, не дай Боже, а да ги изпозват за спасение и приобщение на душите. „С мъдрост” – френетичността на новите технологии и техният ритъм трябва да се „преведат” на темпоралността и мисията на църквата.
„Новото поколение аудовизуални средства (снимки, видео, анимация, блогове, сайтове) са необходими инструменти за евангелизация и катехезис”, дискурсът на папата не се различава от който и да е курс по политически маркетинг. Кибер-пространството и новата агора трябва да бъдат проникнати от божието слово, категорично и настойчиво вменяава папата: „Нека Бог да ви направи страстни вестители на неговото слово в новата агора, създадена от съвременните средства за комуникация”. То трябва да бъде и тяхната пътеводна звезда, за да не са загубят по виртуалните пътища: присъствието в Интернет трябва да се осъществява единствено, “доколкото е вярно на библейското послание.”
Ватиканът вече настъпва във виртуалното. Феновете му могат да следят новия канал в Youtube. От май 2009 г. папата се обръща директно към вярващите от сайта с показателното си име: www.pope2you.net.
Че Ватиканът е на прав път говорят посещенията на този сайт, само на Великден те закръглят впечатляващите 2 милиона.
Мъдростта и умереността не са сред достойнствата на Путин. Както и страстта към новите технолии. Запален по Интернет, със собствен блог и профил във Facebook е новият руски президент – Дмитрий Медведев. Негово е и съзнанието за огромното изоставане на Русия и желанието за оттласкване.
Small is beautiful не е и няма да бъде руска ценност. 260 млрд рубли или 6 млрд евро за изграждане Град на бъдещето за 40 000 учени, инженери, техници, за да създават техногии made in Russia. Държавата ще осигури 50%, има достатъчно приближени олигарси, които да инвестират останалите 3 млрд.
Руското общество не е еднозначно ентусиазирано. Едни считат, че иновации, технологии и комуникации трудно се римуват с корупция, етатизация и бюрокрация.
Други са доволни, че държавата се пробужда от технологичния си сън и проглежда докъде е стигнал и накъде се е устремил междувременно светът.
Папата вече го търсят по Интернет. Остава да видим Силиконовата долина на Медведев. Калифорнийският прототип възниква отдолу. Този път Русия още не е открила. Ще чакаме е-обществото по руския модел отгоре.