Коя е алхимичната формула, която изстрелва право към върха? Как се става топ в невереоятната конкуренция на нахъсани блогъри?
Спокойно, млади приятели, отговаряте на първото условие: да сте под 30 години.
Рецептата е очаквана – 3 в 1, съставките – по-оригинални, комбинацията – неочаквана: състезател на спортна кола, писател, танцуващ труден танц с властта. Хем да я критикуваш, така че да си симпатичен и на своите фенове, и на чуждите медии, хем да не прекаляваш, така че да не загубиш свободата да говориш.
Е, има и още едно условие – да пишеш на китайски.
Ефектът е главозамайващ – 300 милиона посетители за блог, създаден преди по-малко от 5 години[1], които правят Хан Хан, 28-годишен шанхайски плейбой, най-четеният блогър в света.
На 19 години написва първия си роман. Критици казват, че не е шедьовър, читателите показват обратното – 2 милиона продадени екземпляри. Говори на своето поколение – обожавано и травматизирано. Поколението на пост-80те, поколението на едното дете, върху което се фокусира цялата обич, очаквания, амбиции. Родителите предлагат образованието като път към успеха, Хан Хан превръща отказа от него в свой успех. Не е завършил университет, не завършва дори гимназия.
От кормилото на колата до страниците на романа и постингите на блога – толкова форми за изява, развитие, признание, комуникация.
Славата не винаги е справедлива. Има по-талантливи от него, има по-ангажирани от него. Но няма по-известни от него и именно той става иконата на младото китайско поколение днес.
Сравняват го с Лиу Ксиабо, автор на Харта 08, призоваваща за демократизация на Китай, арестуван от властите за дисидентство. Лиу Ксиабо също е признат и почитан, но далеч не така познат.
Единият остава герой на интелектуаците, другият става героят на обикновените интерноти.
А те са легион. Дори в Китай, който не долюбва Интернет и се разведе и с Google, и с Facebook.
На 1 май Times обяви класацията си на най-влиятелните хора в света, която не неговите журналисти или експерти, а интернотите са подредили. Познахте, Хан Хан пак е на върха, втори, веднага след лидера на иранската опозиция Хосейн Мусави. Лиу Ксиабо е на достойното 8-мо място.
Виртуалният свят още не може да конкурира реалния, но е негова симпатична алтернатива. В него Бо Ксилай, една от звездите на китайската комунистическата партия, е едва на 52-о място с повече от скромните 9 000 гласа на фона на стократното по-многобройните фенове на блогъра Хан Хан – 873 000.
В революционната комунистическа митология от предкомунистически време клишето беше „отидох в затвора и станах човек”. В днешната виртуална митология „отиваш в блогосферата и ставаш звезда”.
[1] През 2006 г.