1.Прочетох една книга и тя преобърна живота ми. Не можех да живея както преди, трябваше да открия нови светове, да тръгна към нови места. Огънят, който се разгоря в мен, трябваше да излезе.
С този прекрасен разказ ме дари един от моите интервюирани, един от глобалните космополити.
2.Герой на Орхан Памук чете настървено, със страст текстовете на колумнист и писател, очаква ги с нетърпение, поглъща ги, връща се към тях, препрочита, взира се в най-дребния детайл, интерпретира.
Тази страст не може да не се преплете с друга страст – любовта на живота му, която изчезва един ден и той решава, че не може да няма връзка между автора на невероятните текстове и невероятната загуба. Прониква в жилището му – празно – и не успява да си тръгне. Знае повече от автора за неговите текстове, толкова пъти ги е поглъщал, но отново, със същото настървение и страст се впуска да ги чете. Знае по-добре от автора фигурите на стила му, толкова им се е възхищавал, познава и капризите му, и прищявките му. Естествено, съвсем естествено, започва да пише, праща тестовете в редакцията, където нетърпеливо ги очакват….
3.Социолозите ще ме убият за абсолютно непредставителните ми наблюдения, но все пак ще ги споделя:
- От 10 четящи в метрото във Вашингтон 8 четат e-books.
- От 10 четящи в метрото в Париж 2 четат e-books.
- От 10 четящи в метрото в София 1 чете e-books.
1 и 2 не са функция на 3. Очарованието трансцендира носителя.
Първият разказ е екзистенциална миниатюра на класическото разбиране за четенето, въвеждащо ни в един увличащ свят, който може да е толкова проникновен, прекрасен и примамлив, че да ни подтикне да преобърнем своя.
Вторият разказ е за постмодерното четене, където читател и автор се сливат в творбата, читателят е проникнал така проникновено в текста и творенето, че неусетно и лесно започва да твори текстове.
И в единия, и в другия случай четенето е креативност – на живот, на текстове, на търсене, на смисъл.
Заповядайте да споделим свежи мисли за четене и четци на чаша кафе сряда, 7 ноември, от 19ч. в Червената къща.
Интервю с Гергина Дворецка за Книгата и електронните четци по бНР, 14.11.12 http://bnr.bg/sites/hristobotev/Shows/Knowledge/europe_bez_granici/Pages/121114_Elektronnata_Evropa.aspx
Pingback: Книги и електронни четци: Как четем? | e-Scriptum
Pingback: Книги и електронни четци: Как четем? | e-Scriptum
Pingback: Книги и електронни четци: Как четем? | e-Scriptum