Предизвикателна тема, страхотни събеседници и модератор, плътен дебат.
Младите са фаворитите на множество – изми – национализъм, популизъм, екстремизъм: и като приоритетен таргет на наелектризирани политически дискурси, и като ключови активисти. Младите са и от противоположната страна – те са сред най-ентусиазираните борци против дискриминацията, ксенофобията, расизма, екстремизма. Високата афективност и залог на символната политика – и екстремистка, и анти- екстремистка – резонират мощно в младежкия активизъм.
Какво е политически екстремизъм? Кои са разграничителните линии, но и синергиите в пъстри клъстер от национализъм, ксенофобия, расизъм, дискриминация, екстремизъм? Каква е картографията и динамиката на българските екстремизми? Каква е картографията и динамиката на ‘анти-телата’, на защитните пояси срещу родните екстремизми? Как се формират младите като граждански и политически актьори в политическа сцена, все повече белязана от крайни – изми?
Тези и много други въпроси дебатирахме в Червената къща (24.04.15) в разнообразие от перспективи: на изследователи, граждански активисти, представители на малцинствени общности, журналисти.
Модератор: Ирина Недева
Анна Кръстева, CERMES, НБУ
Защо политическият екстремизъм е (предимно) младежко явление?
Илия Вълков, журналист в Дарик радио и преподавател в СУ, Журналистически факултет
Младежи за политически екстремизъм: между футболни агитки и улични протести
Соломон Бали, Б’ней Б‘рит
Антисемитизмът – полеви тест за младежи
Орхан Тахир, Гражданско общество в действие
“Изкуството” на анти-циганизма във Фейсбук
Руслан Трад, Форум за арабска култура
Анти-ислямизъм и бг младеж
Юлиана Методиева, Маргиналия
Доколко училището включва новите поколения в дебата за социалните/етнически неравенства в България. Крипторасизмът на преподавателските елити
Светла Енчева, Маргиналия
Младежта и хомофобията в България: политическа употреба и/или политическо производство